Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J245CS
RC1005J245CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J245CS
Brief Description
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J245CS.pdf
Availability of RC1005J245CS
QUANTITY
RC1005J245CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J245CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J245CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J245CS
Related LinksRC1005, RC1005J245CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J245CS Details Description
Related parts for RC1005J245CS
POWER STRIP 20A 13 OUT RACK MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf