Yageo RC1206FR-0716R5L
RC1206FR-0716R5L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0716R5L
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0716R5L.pdf
Availability of RC1206FR-0716R5L
QUANTITY
RC1206FR-0716R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0716R5L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0716R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0716R5L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0716R5L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0716R5L Details Description
Related parts for RC1206FR-0716R5L
IC RTC SYSTEM CTRLR SER 20-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RING 3/0AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
QUICKIE HDR SLIM-LN VERT 16POS datasheet.pdf
CA 62.5/125UMLDS SC(NG)SC(NG) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT GRN LC 0.4" CA datasheet.pdf