Yageo RC1206FR-072M74L
RC1206FR-072M74L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-072M74L
Brief Description
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-072M74L.pdf
Availability of RC1206FR-072M74L
QUANTITY
RC1206FR-072M74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-072M74L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-072M74L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-072M74L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-072M74L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-072M74L Details Description
Related parts for RC1206FR-072M74L
CAP FILM 8200PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 23PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS THRU HOLE RA SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf