Yageo RC1206FR-0736RL
RC1206FR-0736RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0736RL
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0736RL.pdf
Availability of RC1206FR-0736RL
QUANTITY
RC1206FR-0736RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0736RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0736RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0736RL
Related LinksRC1206F, RC1206FR-0736RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0736RL Details Description
Related parts for RC1206FR-0736RL
HDC-C-M3-SM10.0AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ADJUSTMENTPEN-SET 3,6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf