Yageo RC1206FR-074K22L
RC1206FR-074K22L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-074K22L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-074K22L.pdf
Availability of RC1206FR-074K22L
QUANTITY
RC1206FR-074K22L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-074K22L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-074K22L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-074K22L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-074K22L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-074K22L Details Description
Related parts for RC1206FR-074K22L
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SOCKET SET 6PNT 1/4" 12PC datasheet.pdf
REMOVAL TOOL LGHTPLANE DUST CVR datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf