Yageo RC1206FR-075M62L
RC1206FR-075M62L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-075M62L
Brief Description
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-075M62L.pdf
Availability of RC1206FR-075M62L
QUANTITY
RC1206FR-075M62L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-075M62L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-075M62L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-075M62L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-075M62L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-075M62L Details Description
Related parts for RC1206FR-075M62L
CONN PLUG 10POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 15MA CC SOD123 datasheet.pdf