Yageo RC1206FR-078R25L
RC1206FR-078R25L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-078R25L
Brief Description
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-078R25L.pdf
Availability of RC1206FR-078R25L
QUANTITY
RC1206FR-078R25L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-078R25L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-078R25L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-078R25L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-078R25L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-078R25L Details Description
Related parts for RC1206FR-078R25L
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 100G TEMP COMP datasheet.pdf
CONN HEADER TYPE-B 110POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 56.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf