Stackpole Electronics Inc. RC12JB20R0
RC12JB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB20R0
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB20R0.pdf
Availability of RC12JB20R0
QUANTITY
RC12JB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB20R0
Internal Part NumberEIS-RC12JB20R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB20R0
Related LinksRC12J, RC12JB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB20R0 Details Description
Related parts for RC12JB20R0
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 32V datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MLT 5 IN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf