Stackpole Electronics Inc. RC12JB6R20
RC12JB6R20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB6R20
Brief Description
RES 6.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB6R20.pdf
Availability of RC12JB6R20
QUANTITY
RC12JB6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB6R20
Internal Part NumberEIS-RC12JB6R20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB6R20
Related LinksRC12J, RC12JB6R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB6R20 Details Description
Related parts for RC12JB6R20
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V 0E datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO-268(D3) datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 4CH 14-TQFN datasheet.pdf
OSC XO 78.6432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.08A 570 MOHM datasheet.pdf