Stackpole Electronics Inc. RC12JT180R
RC12JT180R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT180R
Brief Description
RES 180 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT180R.pdf
Availability of RC12JT180R
QUANTITY
RC12JT180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT180R
Internal Part NumberEIS-RC12JT180R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT180R
Related LinksRC12J, RC12JT180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT180R Details Description
Related parts for RC12JT180R
JUMPER-H1506TR/A2015L/H1506TR 6" datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT 2DIG YELLOW CC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 62MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CABLE 5CONDUCTR datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf
68UF 400V 25X30MM 105C 10000H datasheet.pdf