Stackpole Electronics Inc. RC12JT1R20
RC12JT1R20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT1R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT1R20.pdf
Availability of RC12JT1R20
QUANTITY
RC12JT1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT1R20
Internal Part NumberEIS-RC12JT1R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT1R20
Related LinksRC12J, RC12JT1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT1R20 Details Description
Related parts for RC12JT1R20
CONN HEADER RTANG 4POS .156 TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX LPWR HS RS485/422 14SOIC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS PANEL SOLDER datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 50A 150VAC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf