Stackpole Electronics Inc. RC12JT240R
RC12JT240R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT240R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT240R.pdf
Availability of RC12JT240R
QUANTITY
RC12JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT240R
Internal Part NumberEIS-RC12JT240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT240R
Related LinksRC12J, RC12JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT240R Details Description
Related parts for RC12JT240R
IC CNTRLR PWM 2-PH BUCK 24-QFN datasheet.pdf
TOOL CABLE TIE LOVOLT HVY-EXHVY datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 100V 85A DO5 datasheet.pdf
STNDRD TIE 4"L 18LB BROWN/YELLOW datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
PLUG CONN 14 POS datasheet.pdf
CTV 18C 14#22D 4#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf