Stackpole Electronics Inc. RC12JT2R00
RC12JT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT2R00
Brief Description
RES 2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT2R00.pdf
Availability of RC12JT2R00
QUANTITY
RC12JT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT2R00
Internal Part NumberEIS-RC12JT2R00
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT2R00
Related LinksRC12J, RC12JT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT2R00 Details Description
Related parts for RC12JT2R00
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MPD50K datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
CORD EXT 30CM W/RP-SMA CONN (10) datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 300A 200V T70 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/90 3.5SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf