Stackpole Electronics Inc. RC12KB5K60
RC12KB5K60 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB5K60
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB5K60.pdf
Availability of RC12KB5K60
QUANTITY
RC12KB5K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB5K60
Internal Part NumberEIS-RC12KB5K60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB5K60
Related LinksRC12K, RC12KB5K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB5K60 Details Description
Related parts for RC12KB5K60
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC CTRL GLOW PLUG SYSTEM 24-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
HALL EFF THUMBWHEEL BLK MALE HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-9, 1.5-4.5PF 500V P datasheet.pdf