Stackpole Electronics Inc. RC12KT2R70
RC12KT2R70 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT2R70
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT2R70.pdf
Availability of RC12KT2R70
QUANTITY
RC12KT2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT2R70
Internal Part NumberEIS-RC12KT2R70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT2R70
Related LinksRC12K, RC12KT2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT2R70 Details Description
Related parts for RC12KT2R70
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V TO92-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 REAL TIME 48LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLSH 176LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 140 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf