Stackpole Electronics Inc. RC14JB3R30
RC14JB3R30 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB3R30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB3R30.pdf
Availability of RC14JB3R30
QUANTITY
RC14JB3R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB3R30
Internal Part NumberEIS-RC14JB3R30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB3R30
Related LinksRC14J, RC14JB3R30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB3R30 Details Description
Related parts for RC14JB3R30
CONV DC-DC 100W 5/3.3V DUAL datasheet.pdf
IC AMP MULTIPLEX 400MHZ 10-MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 80A 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6-MICROFET datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf