Stackpole Electronics Inc. RC14JB820R
RC14JB820R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB820R
Brief Description
RES 820 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB820R.pdf
Availability of RC14JB820R
QUANTITY
RC14JB820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB820R
Internal Part NumberEIS-RC14JB820R
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB820R
Related LinksRC14J, RC14JB820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB820R Details Description
Related parts for RC14JB820R
RES 22K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf
BLZF 5.08/05/180LR SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
R/A 5R PF REC METRAL datasheet.pdf
REPLACEMENT MOD 600VAC / 600VDC datasheet.pdf