Stackpole Electronics Inc. RC14JT10K0
RC14JT10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT10K0
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT10K0.pdf
Availability of RC14JT10K0
QUANTITY
RC14JT10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT10K0
Internal Part NumberEIS-RC14JT10K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT10K0
Related LinksRC14J, RC14JT10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT10K0 Details Description
Related parts for RC14JT10K0
IC PREAMP AUDIO STER AB 9SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X18 128TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
IC DECODER USB AUDIO 80-VQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf