Stackpole Electronics Inc. RC14KB2M70
RC14KB2M70 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KB2M70
Brief Description
RES 2.7M OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KB2M70.pdf
Availability of RC14KB2M70
QUANTITY
RC14KB2M70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KB2M70
Internal Part NumberEIS-RC14KB2M70
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KB2M70
Related LinksRC14K, RC14KB2M70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KB2M70 Details Description
Related parts for RC14KB2M70
IC COMPAR LP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 3ST 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 25POS SNGL SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 50V TO-247AD datasheet.pdf
FRONT GUARD datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 20 CKTS LGT 90 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf