Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1472CS
RC1608F1472CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1472CS
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1472CS.pdf
Availability of RC1608F1472CS
QUANTITY
RC1608F1472CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1472CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1472CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1472CS
Related LinksRC1608, RC1608F1472CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1472CS Details Description
Related parts for RC1608F1472CS
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CORD EUROROJ H05VV-F 2.5M 2X0.75 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 36K OHM 0606 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12VDC 15W 3.0A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LENS RECT 22POS 19.5X286MM 7MM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf