Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F164CS
RC1608F164CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F164CS
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F164CS.pdf
Availability of RC1608F164CS
QUANTITY
RC1608F164CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F164CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F164CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F164CS
Related LinksRC1608, RC1608F164CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F164CS Details Description
Related parts for RC1608F164CS
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2A QC 3POS PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
INSERT 24POS HAN E TEPC CONN datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
GUARD datasheet.pdf
CRYSTAL 13.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf