Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F243CS
RC1608F243CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F243CS
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F243CS.pdf
Availability of RC1608F243CS
QUANTITY
RC1608F243CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F243CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F243CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F243CS
Related LinksRC1608, RC1608F243CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F243CS Details Description
Related parts for RC1608F243CS
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 20A SCREW TERM datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 127 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf