Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F300CS
RC1608F300CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F300CS
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F300CS.pdf
Availability of RC1608F300CS
QUANTITY
RC1608F300CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F300CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F300CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F300CS
Related LinksRC1608, RC1608F300CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F300CS Details Description
Related parts for RC1608F300CS
DIODE MODULE 600V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.8MM PITCH datasheet.pdf