Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F4122CS
RC1608F4122CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F4122CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F4122CS.pdf
Availability of RC1608F4122CS
QUANTITY
RC1608F4122CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F4122CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F4122CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F4122CS
Related LinksRC1608, RC1608F4122CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F4122CS Details Description
Related parts for RC1608F4122CS
LED ORANGE 1206 SMD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 6A TO-252AA datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 80A SOT-227 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf