Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F474CS
RC1608F474CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F474CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F474CS.pdf
Availability of RC1608F474CS
QUANTITY
RC1608F474CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F474CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F474CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F474CS
Related LinksRC1608, RC1608F474CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F474CS Details Description
Related parts for RC1608F474CS
FIXED IND 82UH 700MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
PROBE MULTI ANGLE SSTEEL 5.31" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
PET 3/8" ORANGE 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 8.8 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
2,2UF 400V 10X12,5 datasheet.pdf