Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F52R3CS
RC1608F52R3CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F52R3CS
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F52R3CS.pdf
Availability of RC1608F52R3CS
QUANTITY
RC1608F52R3CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F52R3CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F52R3CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F52R3CS
Related LinksRC1608, RC1608F52R3CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F52R3CS Details Description
Related parts for RC1608F52R3CS
RES 43.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 10POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MOUNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-B WHT datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP HD G50 SS datasheet.pdf