Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5904CS
RC1608F5904CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5904CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5904CS.pdf
Availability of RC1608F5904CS
QUANTITY
RC1608F5904CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5904CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5904CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F5904CS
Related LinksRC1608, RC1608F5904CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F5904CS Details Description
Related parts for RC1608F5904CS
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP datasheet.pdf
OSC VCXO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 4POS .100 GREEN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf