Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F6981CS
RC1608F6981CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F6981CS
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F6981CS.pdf
Availability of RC1608F6981CS
QUANTITY
RC1608F6981CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F6981CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F6981CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F6981CS
Related LinksRC1608, RC1608F6981CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F6981CS Details Description
Related parts for RC1608F6981CS
CAP CER 4700PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
TABLE FEET FOR 0707 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR TIN 16POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 1.27MM SMD datasheet.pdf