Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F71R5CS
RC1608F71R5CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F71R5CS
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F71R5CS.pdf
Availability of RC1608F71R5CS
QUANTITY
RC1608F71R5CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F71R5CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F71R5CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F71R5CS
Related LinksRC1608, RC1608F71R5CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F71R5CS Details Description
Related parts for RC1608F71R5CS
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
12V AUTO PLUG STD EURO CE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf