Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J3R6CS
RC1608J3R6CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J3R6CS
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J3R6CS.pdf
Availability of RC1608J3R6CS
QUANTITY
RC1608J3R6CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J3R6CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J3R6CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J3R6CS
Related LinksRC1608, RC1608J3R6CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J3R6CS Details Description
Related parts for RC1608J3R6CS
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER OPT 24POS PB 6" CABLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 119.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf