Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J431CS
RC1608J431CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J431CS
Brief Description
RES SMD 430 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J431CS.pdf
Availability of RC1608J431CS
QUANTITY
RC1608J431CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J431CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J431CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J431CS
Related LinksRC1608, RC1608J431CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J431CS Details Description
Related parts for RC1608J431CS
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M SIG PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf