Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J432CS
RC1608J432CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J432CS
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J432CS.pdf
Availability of RC1608J432CS
QUANTITY
RC1608J432CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J432CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J432CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J432CS
Related LinksRC1608, RC1608J432CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J432CS Details Description
Related parts for RC1608J432CS
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
IC AMP GP R-R LP 170MA SC70-6 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf