Ohmite RC1R0EA3R30KE
RC1R0EA3R30KE picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA3R30KE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA3R30KE.pdf
Availability of RC1R0EA3R30KE
QUANTITY
RC1R0EA3R30KE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA3R30KE
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA3R30KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)