Ohmite RC1R0EA6R80KE
RC1R0EA6R80KE picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA6R80KE
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA6R80KE.pdf
Availability of RC1R0EA6R80KE
QUANTITY
RC1R0EA6R80KE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA6R80KE
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA6R80KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA6R80KE
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA6R80KE Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA6R80KE Details Description
Related parts for RC1R0EA6R80KE
IC PCM CODEC DUAL MIC VQFP48 datasheet.pdf
MAT ROLL STATFREE DK BLU 24"X50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3G3_X DC REACTOR, 3G3MX2-A2011 datasheet.pdf
INNER PANEL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 58MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SL-SMT5.08/20/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 250MW SOD123 datasheet.pdf