Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F1472CS
RC2012F1472CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F1472CS
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F1472CS.pdf
Availability of RC2012F1472CS
QUANTITY
RC2012F1472CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F1472CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F1472CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F1472CS
Related LinksRC2012, RC2012F1472CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F1472CS Details Description
Related parts for RC2012F1472CS
DIODE GEN PURP 250V 200MA DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5400UF 500V SCREW datasheet.pdf
CAP MINI DIMMER PANEL IND RED datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf