Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F1692CS
RC2012F1692CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F1692CS
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F1692CS.pdf
Availability of RC2012F1692CS
QUANTITY
RC2012F1692CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F1692CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F1692CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F1692CS
Related LinksRC2012, RC2012F1692CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F1692CS Details Description
Related parts for RC2012F1692CS
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DEV EVAL KIT FOR R8C-SPB datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 442 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf