Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F3011CS
RC2012F3011CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F3011CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F3011CS.pdf
Availability of RC2012F3011CS
QUANTITY
RC2012F3011CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F3011CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F3011CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F3011CS
Related LinksRC2012, RC2012F3011CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F3011CS Details Description
Related parts for RC2012F3011CS
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
I FERRITE CORE datasheet.pdf
PDU METERED 208V 240V 30A 6 C19 datasheet.pdf