Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F682CS
RC2012F682CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F682CS
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F682CS.pdf
Availability of RC2012F682CS
QUANTITY
RC2012F682CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F682CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F682CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F682CS
Related LinksRC2012, RC2012F682CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F682CS Details Description
Related parts for RC2012F682CS
RES TEMP SENS 2.2K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 86POS .100 X .200 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 14-HTSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 124A 379W SOT227 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM RCPT GOLD 18/20AWG D WIND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf