Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F7874CS
RC2012F7874CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F7874CS
Brief Description
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F7874CS.pdf
Availability of RC2012F7874CS
QUANTITY
RC2012F7874CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F7874CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F7874CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F7874CS
Related LinksRC2012, RC2012F7874CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F7874CS Details Description
Related parts for RC2012F7874CS
IC A/D CONV 2CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 25A TO-3 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 1.8V OD 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
CONN PIN 14-18AWG TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf