Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J1R6CS
RC2012J1R6CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J1R6CS
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J1R6CS.pdf
Availability of RC2012J1R6CS
QUANTITY
RC2012J1R6CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J1R6CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J1R6CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J1R6CS
Related LinksRC2012, RC2012J1R6CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J1R6CS Details Description
Related parts for RC2012J1R6CS
RES SMD 2.94KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS .250 BLUE datasheet.pdf
RES 316 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
S3 STR BF datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 10W DO213AB datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC DUAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1MM R/A datasheet.pdf