Vishay/Dale RLR07C82R0GMBSL
RLR07C82R0GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C82R0GMBSL
Brief Description
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C82R0GMBSL.pdf
Availability of RLR07C82R0GMBSL
QUANTITY
RLR07C82R0GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C82R0GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C82R0GMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C82R0GMBSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C82R0GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C82R0GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C82R0GMBSL
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf