Vishay/Dale RLR05C6653FMRSL
RLR05C6653FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6653FMRSL
Brief Description
RES 665K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6653FMRSL.pdf
Availability of RLR05C6653FMRSL
QUANTITY
RLR05C6653FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6653FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6653FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6653FMRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6653FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6653FMRSL Details Description
Related parts for RLR05C6653FMRSL
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60OHM 25% 1206 SMT datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SURGE SUPPRSSR 20A 12OUT RACKMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
SCOPEMETER 2CH 500MHZ COLOR SCC datasheet.pdf
D4N-6C31R datasheet.pdf
GAS DISCHARGE TUBE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
70 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 5MM datasheet.pdf