Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J202CS
RC2012J202CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J202CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J202CS.pdf
Availability of RC2012J202CS
QUANTITY
RC2012J202CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J202CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J202CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J202CS
Related LinksRC2012, RC2012J202CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J202CS Details Description
Related parts for RC2012J202CS
IDC CABLE - MDM60T/MC60F/MDM60T datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET POWER 40V 30A PWRSO10 datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSBL LATCH 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPASS 3 AXIS I2C 10LGA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
COPPER COMPRESSION LUGS datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.64A 2W THT datasheet.pdf