Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J684CS
RC2012J684CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J684CS
Brief Description
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J684CS.pdf
Availability of RC2012J684CS
QUANTITY
RC2012J684CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J684CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J684CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J684CS
Related LinksRC2012, RC2012J684CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J684CS Details Description
Related parts for RC2012J684CS
BUMPER ROUND 0.75" DIA BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 3CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf