Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F103CS
RC3216F103CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F103CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F103CS.pdf
Availability of RC3216F103CS
QUANTITY
RC3216F103CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F103CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F103CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F103CS
Related LinksRC3216, RC3216F103CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F103CS Details Description
Related parts for RC3216F103CS
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CONN DB9 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 16POS 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 31C S 3" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.3W DO41 datasheet.pdf