Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F134CS
RC3216F134CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F134CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F134CS.pdf
Availability of RC3216F134CS
QUANTITY
RC3216F134CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F134CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F134CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F134CS
Related LinksRC3216, RC3216F134CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F134CS Details Description
Related parts for RC3216F134CS
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.3A TO252 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3557EUF datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 1411 datasheet.pdf