Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F2210CS
RC3216F2210CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F2210CS
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F2210CS.pdf
Availability of RC3216F2210CS
QUANTITY
RC3216F2210CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F2210CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F2210CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F2210CS
Related LinksRC3216, RC3216F2210CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F2210CS Details Description
Related parts for RC3216F2210CS
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN MINI D RECPT 14POS VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
MODULE APEX TXRX W/PBC ANTENNA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAC-ASI-J-Y-B-FFKDS datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .437 datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf