Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F3160CS
RC3216F3160CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F3160CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F3160CS.pdf
Availability of RC3216F3160CS
QUANTITY
RC3216F3160CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F3160CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F3160CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F3160CS
Related LinksRC3216, RC3216F3160CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F3160CS Details Description
Related parts for RC3216F3160CS
CONN FFC TOP 10POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC TRPL VID BUFF 500MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.7V TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO-220-3 datasheet.pdf