Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F514CS
RC3216F514CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F514CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F514CS.pdf
Availability of RC3216F514CS
QUANTITY
RC3216F514CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F514CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F514CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F514CS
Related LinksRC3216, RC3216F514CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F514CS Details Description
Related parts for RC3216F514CS
CAP FILM 0.027UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.5"L X 8.5"W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3G3RX PROFIBUS COMMUNICATIONS datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PWM 10MICRO datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
DRIVING UNIT datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STRT PCB datasheet.pdf