Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F56R2CS
RC3216F56R2CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F56R2CS
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F56R2CS.pdf
Availability of RC3216F56R2CS
QUANTITY
RC3216F56R2CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F56R2CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F56R2CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F56R2CS
Related LinksRC3216, RC3216F56R2CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F56R2CS Details Description
Related parts for RC3216F56R2CS
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR AMP 500PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES 45K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 2MM TIN IDC datasheet.pdf
HAN 16B THERMOPLASTIC LEVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf